שאלות ותשובות

עם מי יעד אורטופדיה עובדת?   עם מי יעד אורטופדיה עובדת?
יעד אורטופדיה מספקת שירותים לבתי חולים, מוסדות רפואיים, מעונות, בתי-ספר מיוחדים וכיו"ב. כמו כן, יעד אורטופדיה מוכרת ע"י משרד הבריאות, משרד הבטחון, ביטוח לאומי, קופות החולים וחברות ביטוח.
נעשו עבור בני/בתי סדים לרגלים. מהו האופן הנכון לשימוש בסדים אלו לקבלת האפקט המקסימלי?  נעשו עבור בני/בתי סדים לרגלים. מהו האופן הנכון לשימוש בסדים אלו לקבלת האפקט המקסימלי?
בכדי להפיק את המיטב משימוש בסדים, הדבר הראשון והחשוב ביותר הינו הלבשת הסדים באופן בו הוסבר ע"י הטכנאי, ואומר שכף הרגל אחוזה היטב בתוך הסד. יש להקפיד על הלבשה הדרגתית ועל תשומת לב ללחצים הנובעים מהשימוש בסד. כמו כן, יש חשיבות רבה לסוג הנעלים אשר נרכשו עבור הילד למטרת השימוש בסדים. יש להבין כי הסד הינו מכשיר רפואי ועל כן נדרש מעקב שוטף של הצוות הרפואי בשיתוף עם ההורים. כל תופעה ו/או אירוע אשר נראה חריג מחייב טיפול ותשומת הלב של הצוות המטפל ועל כן על ההורים לדאוג שהדבר יתבצע.
האם צריך לבוא לביקורת באופן קבוע?  האם צריך לבוא לביקורת באופן קבוע?
אנו ממליצים על ביקורות של פעם בשלושה עד ארבעה חודשים במידה ואין שום בעיה הנובעת מהשימוש בסדים. במידה ובעיה חריגה מתעוררת יש להגיע בתכיפות לקליניקה. הביקורות בקליניקה אינן באות במקום הביקורות אשר נקבעו ע"י הצוות הרפואי המטפל.
מהי קליניקה אורטופדית?   מהי קליניקה אורטופדית?
קליניקה אורטופדית הינה קליניקה המתאימה, בונה ומספקת מיכשור אורטופדי על פי הפניות של הצוות המטפל.
מהו סוג השירות אשר יעד אורטופדיה מספקת למוסדות רפואיים?  מהו סוג השירות אשר יעד אורטופדיה מספקת למוסדות רפואיים?
השירות כולל לקיחת מידות, התאמה ואספקת מכשירים, גיבוי וייעוץ טכני ונוכחות בקליניקות שיקומיות ואורטופדיות.
מה לעשות אם קשה לילד והוא מתנגד לסדים?  מה לעשות אם קשה לילד והוא מתנגד לסדים?
הסד היינו מכשיר קשיח וזה מתנגד לתנועות כף הרגל, ומכאן שהסד מייצר לחצים על רקמות הגפה. דבר זה יוצר אי נוחות ולעיתים כאבים בכף הרגל. התרגלות לסד היינה תהליך הדרגתי ומתיש, אך באם נעשה נכון הוא בהחלט אפשרי. המלצתנו היא להטמיע את הסד באופן הדרגתי ו"חכם" תוך תשומת לב להתנהגות הילד והתאמת ההדרגתיות ליכולות שלו. לדוגמה, במידה והגעתם לשעתיים ואתם אמורים להאירך את זמן הלבישה לעוד רבע שעה, אפשר להקפיא את זמן הלבישה של השעתיים למספר ימים נוספים ורק לאחר מכן להאריך את זמן הלבישה היומי. עם זאת איננו ממליצים על הורדת זמני הלבישה היות וזה אינו משרת את המטרה של הטמעת הסד ובכך תחול נסיגה אשר תאריך את זמן ההטמעה.
מי היא יעד אורטופדיה?  מי היא יעד אורטופדיה?
יעד אורטופדיה הינה קליניקה אורטופדית בהנהלת רוני שלי ואבי ירדני ובה עובדים כ - 19 בעלי מקצוע כל אחד ע"פ תחום התמחותו. יעד אורטופדיה בחרה להתמקד בתחום המכשור האורטופדי בכדי לספק את המיגוון הרחב והמתקדם ביותר אשר ניתן.
מה לעשות באם יש לילד סימנים אדומים?  מה לעשות באם יש לילד סימנים אדומים?
לאחר הורדת הסד יש להמתין כ - 20 דקות ולאחר לבדוק אם עדין קיימים סימנים אדומים. באם כן הדבר מדאיג ויש להגיע לקליניקה להתאמה חוזרת. יש לציין כי מבחינתנו סימנים מדאיגים הינם סימנים אשר מופיעים באזורים של העצמות. אזורים אלה עלולים לפתח פצע לחץ ומכאן שאי אפשר יהיה להמשיך ולהלביש את הסד לתקופה ארוכה.
איזה סוג של נעלים מתאימות לסדים?   איזה סוג של נעלים מתאימות לסדים?
אנן ממליצים על נעלי התעמלות. הסדים גורמים להגדלת המידה של הנעלים בשתי מידות, אך עדין באם נבחר את הדגם הנכון נוכל למצוא נעל אשר אינה מקשה על ההליכה אפילו בהיותה גדולה. על כן המלצותינו הם:
א. נעל בעלת פתיחה מקסימלית, היינו, שהלשון של הנעל מתחילה קרוב ככל האפשר לאזור האצבעות.ב. ספידה אשר אינה מודבקת בתחתית הנעל אשר אותה אפשר להוציא ובכך להרוויח נפח בנעל.ג. שהאזור הקדמי של הנעל יהיה מוטה כלפי מעלה (נעל ריצה). הדבר יעזור במעבר הרגל בזמן ההליכה.ד. איננו רואים יתרון בנעלים גבוהות ומכאן שהמלצתנו הן דווקא נעלים חצאיות אשר יותר קלות לנעילה.ה. סגירת הנעלים ע"י שרוכים.ו. יש לחפש את הנעליים הקטנות ביותר (בזמן שהסד מולבש, תרגיש שהמידה מתאימה או מעט קטנה) מכיוון שגם כך הסדים ירחיבו במהרה את הנעליים ובהמשך לא תהיה בעיה להלבישם.
מהו סוג השירות אשר יעד אורטופדיה מספקת למוסדות רפואיים?  מהו סוג השירות אשר יעד אורטופדיה מספקת למוסדות רפואיים?
השירות כולל לקיחת מידות, התאמה ואספקת מכשירים, גיבוי וייעוץ טכני ונוכחות בקליניקות שיקומיות ואורטופדיות.
כמה זמן צריך הילד ללבוש את הסדים?   כמה זמן צריך הילד ללבוש את הסדים?
באופן כללי אנו ממליצים על לבישה של כ 6-8 שעות ביום. אך לעיתים דבר זה אינו עומד בקנה אחד עם הטיפול הספציפי עבור בינכם/ביתכם. על כן בקבלת הסדים עליכם להתחיל להטמיע את הסדים עד למשך זמן זה ולדאוג בהמשך להוראות יותר מפורטות מהצוות המטפל.
איזה סוג של הכשרה נדרשת בכדי להיות טכנאי אורטופדיה   איזה סוג של הכשרה נדרשת בכדי להיות טכנאי אורטופדיה
בעולם הגדול "טכנאי אורטופדיה" חייב בתואר ראשון ולאחריו מקובל להמשיך לתואר שני (M.Sc). בארץ לא קיים בית ספר למקצוע זה, אך לעיתים קיימת יוזמה להכשרה של בעלי מקצוע עוסקים בתחום ללא תואר אקדמי.
בני משתמש במכשיר RGO ואינו מצליח לנעול את מנעולי הירך באופן עצמאי. האם יש פתרון?   בני משתמש במכשיר RGO ואינו מצליח לנעול את מנעולי הירך באופן עצמאי. האם יש פתרון?
התופעה יכולה לנבוע משני גורמים:א. תקינותו של המכשיר , דבר הניתן לבדיקה פשוטה בקליניקה.טווח התנועה של ציר הירך. כשציר הירך מוגבל בתנועה הוא לא יאפשר את הגעתו לנקודה בה הוא ננעל. בעיה זו אינה ניתנת לפתרון חד משמעי היות ויש לעניין השלכות גם ברמת יכולת שימור כל טווח התנועה של הירך לאורך זמן. על כן, הדבר ידרוש טיפול של כל הצוות המטפל, קרי רופא, פיזיותרפיסט וטכנאי.
בזמן ישיבה נרדמת לי הרגל. האם יש פתרון?   בזמן ישיבה נרדמת לי הרגל. האם יש פתרון?
כן. הרדמות הרגל בדרך כלל נובעת מהלחץ של המכשיר על הרקמות הרכות בתחתית הרגל דבר אשר ניתן למנוע ע"י הנחה של הגפה על דרגש מגביה בזמן הישיבה.
באיזה אופן מתקן המחוך את העקמת לילדים מתבגרים?   באיזה אופן מתקן המחוך את העקמת לילדים מתבגרים?
תיקון העקמת מתבצע באופן ישיר לצמיחת הילד. כך שכל הילד צומח יותר יכולת המכשיר להשפיע על העקמת גבוהה יותר. דבר זה בא לידי ביטוי רק במידה והלבישה היינה מתבצעת לאורך כל שעות היום ובצורה חד משמעית.
קשה לי להלביש את הסד. האם יש פתרון?   קשה לי להלביש את הסד. האם יש פתרון?
כן. יש אפשרות להקל את הלבשת הסד על ידי החלפת כיוון סגירת הרצועות, שינוי מיקום הרצועות ו/או הרחבת המקומות הצרים אשר יוצרים בעיה בהכנסת הרגל לסד. על כן מומלץ להסב את תשומת ליבו של הטכנאי לעניין.
איך אפשר לוודא את מחיר הסדים?   איך אפשר לוודא את מחיר הסדים?
מחיר הסדים משתנה ממוסד מממן אחד לשני וזאת על פי הדרישות הספציפיות אשר כל מוסד מכתיב לגבי אופן המוצר אותו הוא מבקש.כל מוסד הוציא מטעמו מחירון אשר מחייב את הספק לעבוד על פיו. במידה ורוצים לבדוק את עלות המכשירים במימון פרטי, עלות המחיר אינה קבועה אלא משתנה מקליניקה לקליניקה.
עד איזה גיל הילד אמור לעבור את הטיפול בלבישת מחוך?   עד איזה גיל הילד אמור לעבור את הטיפול בלבישת מחוך?
עד סוף שלב הצמיחה, דבר המשתנה בין נערים לנערות. באופן ממוצע בין הגילאים 15-16. את הפסקת הצמיחה אפשר לבדוק ע"י צילום רנטגן של מפרק היד.
מה קורה לגבי ביקורת אצל הרופא המטפל?   מה קורה לגבי ביקורת אצל הרופא המטפל?
הביקורת אצל הרופא המטפל נקבעת אצל הרופא המטפל ואינה בתאום עם הקליניקה האורטופדית, אך  יש לזכור להעלות את נושא הסדים היות ולא פעם נזכרים ההורים כי הסדים כבר קטנים וזאת לאחר הביקורת, ובכך  עלולה להיגרם "סחבת" בהשגת ביקורת חדשה או מכתב הפניה לסדים.
אני מתהלך עם מכשיר RGO בעזרת הליכון. האם יש אפשרות לעבור לקביים ואם כן מה עלי לבצע?   אני מתהלך עם מכשיר RGO בעזרת הליכון. האם יש אפשרות לעבור לקביים ואם כן מה עלי לבצע?
באם זו הרגשתך הדבר צריך להיבדק ברמת איש הצוות אשר תרגל או מתרגל הליכה , כלומר פיזיותרפיסט
ילדי סובל מספינה ביפידה והומלץ עבורו מכשיר מסוג RGO למה אני אמור לצפות?   ילדי סובל מספינה ביפידה והומלץ עבורו מכשיר מסוג RGO למה אני אמור לצפות?

יכולת תפקודית במקרה ילדך הינה נובעת מגובה הפגיעה ומגילו של הילד. מניסיוננו ילדים הסובלים מספינה ביפידה מתפקדים היטב במכשיר מסוג RGO ומוגדרים מבחינתנו כבעלי תפקוד פונקציונלי ברמת היומיום.

האם לבישת הסדים תפתור את בעיית ההליכה של ילדי?   האם לבישת הסדים תפתור את בעיית ההליכה של ילדי?
בעיית הליכה הינה דבר כללי אשר בדרך כלל מופיעה כסימפטום לבעיה יותר מרכזית. סדים מהווים טיפול אחד ונקודתי אשר מגיע כחלק ממערך כולל של טיפול צוותי. על כן, אין לסדים יכולת לשנות את המצב באופן משמעותי, אלא לשמר ולהיטיב את המצב הקיים, אך מאמינים אנו כי בעזרת כל מערך הטיפולים אפשר להגיע לשיפורים מרחיקי לכת בהליכה.
אימי משתמשת בסד אך רוב הזמן ישובה על כסא גלגלים. האם יש טעם שהיא תלבש את הסד גם בזמן הישיבה בכסא?  אימי משתמשת בסד אך רוב הזמן ישובה על כסא גלגלים. האם יש טעם שהיא תלבש את הסד גם בזמן הישיבה בכסא?
באם הסד מספק פתרון למעברים כגון מהכסא למיטה, שירותים ומקלחת, אז כמובן שכן.אך אם הסד הוא רק לשם תרגול הליכה וזה נעשה באופן חד פעמי במשך היום אזי אין צורך ללבוש את הסד בזמן הישיבה על כסא גלגלים.
בחודשים החמים מתפתחים לי פצעונים באזור המגע בין המכשיר לגפה. איך אפשר להקל על כך?  בחודשים החמים מתפתחים לי פצעונים באזור המגע בין המכשיר לגפה. איך אפשר להקל על כך?
כמה זמן יש ללבוש את המחוך ביממה?  כמה זמן יש ללבוש את המחוך ביממה?
24 שעות למעט מקלחת.
יש לי הרגשה כי הסד אינו תואם את הליכתי/מצבי היות וחל בהם שיפור. מה עלי לעשות?   יש לי הרגשה כי הסד אינו תואם את הליכתי/מצבי היות וחל בהם שיפור. מה עלי לעשות?
באם זו הרגשתך מומלץ כי תבדוק את העניין אצל הטכנאי, הפיזיותרפיסט או הרופא
אני משתמש במכשיר מסוג RGO ולאחר ישיבה של יותר מחצי שעה מתפתח לי סימן אדום באזור עצם הזנב - דבר המדאיג אותי. מה לעשות?  אני משתמש במכשיר מסוג RGO ולאחר ישיבה של יותר מחצי שעה מתפתח לי סימן אדום באזור עצם הזנב - דבר המדאיג אותי. מה לעשות?
להגיע בדחיפות לקליניקה.
בני מתהלך עם מכשיר מסוג HKAFO. מכשיר זה קורע את בגדיו האם יש פתרון?   בני מתהלך עם מכשיר מסוג HKAFO. מכשיר זה קורע את בגדיו האם יש פתרון?
לא. אין פתרון.
איך מתמודדים עם בעיית הזעה בסדים?   איך מתמודדים עם בעיית הזעה בסדים?
אנו ממליצים להחליף לפחות פעמים ביום את הגרביים בחודשים החמים של השנה ובכך ליצור מצב בו הגרב יכולה להמשיך ולספוח את הזיעה.
 41. אני מתהלך עם מכשיר ארוך ברגל אחת וזו משתפשפת לי ברצפה . האם יש פתרון?   41. אני מתהלך עם מכשיר ארוך ברגל אחת וזו משתפשפת לי ברצפה . האם יש פתרון?
קיימות שתי סיבות עיקריות לתופעה זו:א.        *          הרגל של המכשיר אינה מוגבהת מספיק ע"י הרגל הבריאה, דבר אשר ניתן לפתרון ע"י מדרס להגבהה.ב.          *        עודף תנועה בציר הקרסול כלפי מטה, דבר הנפתר ב"קפיץ הרמה".
איזה סוג של נעלים כדאי לקנות?   איזה סוג של נעלים כדאי לקנות?
אנו ממליצים על נעלים רחבות ללא עקבים אשר יכולות להכיל את נפח הסד ללא הגדלת המידה באופן משמעותי (נעלי התעמלות ו/או נעלי הליכה שטוחות). חשוב לציין כי סד אינה סיבה לנעל אורטופדית, שכן ברוב המקרים מוצאים הפציינטים נעליים מתאימות אשר מספקות גם במישור האסתטי, דבר אשר מהווה יתרון ביחס לנעלים אורטופדיות.
האורטופד המליץ להתקין לבני מחוך. האם אפשר לקבל אינפורמציה על התפקוד בתוך מכשיר זה?  האורטופד המליץ להתקין לבני מחוך. האם אפשר לקבל אינפורמציה על התפקוד בתוך מכשיר זה?
איננו רואים שום מגבלה תפקודית הנובעת מעצם לבישת המחוך. ברור לנו כי יותר קשה לבצע מטלות מסויימות בגלל הורדת החופש בתנועתיות הגב. אך עדין ניתן לפצות על מגבלה זו ולבצע את אותן מטלות גם אם אלו נעשות בצורה קצת איטית וקשה יותר.
האם יש גרבים מיוחדות לסדים?   האם יש גרבים מיוחדות לסדים?
לא ידוע לנו על גרביים מיוחדות לסדים, אך המלצתנו שהגרביים יהיו עם 100% כותנה, אדוקות מספיק בכדי לא ליצור כפלים וללא דוגמאות רקומות היות ואלו נטבעות לרקמות הרכות בעקבות הלחץ שהסד מפעיל על הגפה.
מה הם הקריטריונים למימון סדים מקופות החולים?   מה הם הקריטריונים למימון סדים מקופות החולים?
אין קריטריונים ברורים. הפציינט יצטרך לבדוק את מוכנות הקופה לשלם עבור הסדים על פי התנאים אשר מוכתבים מקופה לקופה.
קיבלתי סד לרגל ימין. מה קורה עם רגל שמאל?   קיבלתי סד לרגל ימין. מה קורה עם רגל שמאל?
בדרך כלל טכנאי ידאג לבצע מדרס לרגל השמאלית היות ונדרשת השוואת גבהים בין שתי הרגלים. לעיתים קורה שהרגל הפגועה היינה קצרה במעט מהרגל הבריאה ולכן לא נעשה מדרס לשם השוואת הגבהים. באם אתה מרגיש כי יש חוסר שיוויון בין הרגלים, חשוב להסב את תשומת לב הטכנאי לכך כדי שישוב ויבדוק את הסוגיה.
קיבלתי סדים חדשים. מהי הדרך הנכונה להרגלת הילד/ה לסדים החדשים?   קיבלתי סדים חדשים. מהי הדרך הנכונה להרגלת הילד/ה לסדים החדשים?
המלצתנו הינה הטמעה הדרגתית, היינו - להתחיל ביום הראשון ב - 15 דקות וכל יום ב - 15 דקות נוספות עד להגעה של לבישה במשך 6-8 שעות.
אני מתהלך על מכשיר ארוך והמכשיר גורם לבלאי וקרעים במכנסים. האם יש פתרון?  אני מתהלך על מכשיר ארוך והמכשיר גורם לבלאי וקרעים במכנסים. האם יש פתרון?
יש לאבחן את הנקודות הספציפיות אשר בהן המכשיר קורע את המכנס ואת אלו ניתן לעגל ולהחליק בכדי שלא יגרמו נזק למכנס. יחד עם זאת, הבעיה מוכרת ואינה ניתנת לפתרון מלא מהסיבה שדפנות המכשיר היינן קשיחות ויוצרות "גזירה" בזמן השפשוף בין המכשיר לכיסאות וכיו"ב.
אני מרגיש חוסר יציבות בברך בזמן הליכה. האם זו אשמת המכשיר?   אני מרגיש חוסר יציבות בברך בזמן הליכה. האם זו אשמת המכשיר?
סביר להניח שכן. כאשר אתה מתהלך במכשיר ארוך עם ציר ברך נעול התחושה צריכה להיות יציבה ובטוחה. באם זו אינה קיימת יכול להיות שמנח הברך הנעול במכשיר אינו תואם את המצב האידיאלי שאמור לספק תחושה יציבה.
הומלץ לי ע  הומלץ לי ע"י הרופא על מכשיר RGO. באיזו מידה הליכתי תהיה תפקודית?
הדבר משתנה בהתאם לגובה הפגיעה, סוג האבחנה, גיל, משקל, גובה, חוזק פיזי ויכולת אירובית. על כן מומלץ לפנות לרופא המטפל לשם קבלת תשובה באופן אינדיבידואלי.
נבחר עבורי מנעול מסוג שוויצרי. קרה לי לעיתים תכופות שהמנעול נפתח ללא סיבה מיוחדת. מה עלי לעשות?   נבחר עבורי מנעול מסוג שוויצרי. קרה לי לעיתים תכופות שהמנעול נפתח ללא סיבה מיוחדת. מה עלי לעשות?

כשלעצמו התופעה מדאיגה. אם הדבר הופיע רק לאחרונה סביר להניח שיש כשל מכני במנעול, דבר הניתן לתיקון ע"י ביקור בקליניקה. באם התופעה קיימת מאז שקיבלת את המכשיר יכול להיות מצב שבו עצם בחירת המנעול עבורך אינה מתאימה לתפקודך, דבר אשר בודק בדיקה יותר מעמיקה גם ברמת הטכנאי וגם ברמת הרופא המטפל. בכל מקרה המצב בו אינך מרגיש בטוח במכשיר אינה סבירה ודורשת טיפול דחוף, מעמיק ויסודי

 


לצפיה בסרטונים לחץ כאן

 

טפסים להורדה לחץ כאן